Fællesrejse til MACC konference i Kansas City, d. 1.-2. august 2017

Date: 
30/07/2017 - 10:48 to 05/08/2017 - 10:48

Kære bentleyuser medlemmer

 

Hermed annoncering af
Fællesrejse til MACC konference i Kansas City, d. 1.-2. august 2017

Se program her:

Bestyrelse og SIGformandsgruppe har ved et nyligt afholdt formandsmøde besluttet at gennemføre en fællesrejse til ’MACC’ – the Mid-America CADD Community  - der afholder deres Årsmøde d. 1.-2. august i Kansas.

Deres konference har et fagligt bredt program, der spænder på tværs af alle vertikaler og med mange brugerindlæg. Arrangementet svarer meget i indhold og afvikling til vores Årsmøder, dog med flere deltagere – oftest omkring 300 – og vi har deltaget tidligere med godt udbytte.

Udover de 2 dage på konferencen, vil vi forsøge at arrangere møder med Bentleys repræsentanter i forbindelse med konferencen. Ved møderne vil vore SIG'formænd deltage - og dagsordenen vil dels være drøftelse af udviklingstendenser på området, dels de faglige spørgsmål, som vore medlemmer ønsker svar på. Endelig vil vi her kunne drøfte indlæg til vores Årsmøde i november.

Rejseplanen for uge 31 planlægges som følger:
- afgang fra CPH søndag middag d. 30/7
- mellemlanding i Chicago og ankomst Kansas sent søndag
- evt. mødedag i Kansas mandag
- konference tirsdag-onsdag
- torsdag retur til Chicago
- hjemrejse lørdag til CPH

Vi vil snart komme med et mere detaljeret program, men interesse-tilkendegivelser ønskes gerne hurtigst muligt af hensyn til reservation af fly- og hotelplads.

Vi estimerer prisen til ca. 25.000 kr. - og hertil skal lægges særskilt konference gebyr, der afregnes direkte med Bentley

Hvis du ikke har deltaget i foreningens fællesrejser tidligere, kan du få et indtryk af oplevelsen og udbyttet ved at læse nogle af de mange rejserapporter fra tidligere deltagere. Rapporterne ligger på foreningens hjemmeside under //foreningen/internationalt/ -

Vi håber, at mange af jer have lyst og mulighed for at tage med!

Tilbagemeldinger gerne direkte på denne mail.

sekretaer@bentleyuser.dk

 


Eksporter som iCalendar fil (Outlook, iCal, Google Calendar)
Add to My Calendar