Tilbage til forsiden...

Vedtægter for Plot SIG

Navn:
Organisationen kaldes PLOT SIG for bentleyuser.dk, i det følgende kaldt PLOT SIG.

Formål:
At skabe et forum for PLOT SIG’ens medlemmer for at udveksle erfaringer og viden indenfor Bentley plotteprodukter. Dette være sig produkter såsom:

  • InterPlot Client (IPLOT/APLOT)
  • InterPlot Server
  • Digital Print Room
  • Driver Packs
  • Plottere (hardware/software)
  • MicroStation Plot
  • ModelServer Publisher

Og udveksle erfaringer og viden indenfor plot-relaterede produkter såsom:

  • MicroStation og AutoCAD
  • I/RAS B
  • Raster Manager
  • MicroStation Descartes
  • Project Bank
  • Project Wise

At skabe en tæt kontakt mellem leverandør og bruger, og gennem PLOT SIG'en at påvirke og understøtte produktudviklingen af Bentley produkter.

Medlemmer
Alle ansatte i firmaer, som er medlem af bentleyuser.dk, er berettiget til at deltage i PLOT SIG’ens møder.

Tilmelding og afmelding af mødedeltagelse skal foretages til den person som står for arrangementet af næste møde.

Efter aftale med formanden for PLOT SIG’en kan ikke medlemmer af bentleyuser.dk deltage i et par enkelte møder. Herefter kræves medlemskab af bentleyuser.dk.

Formand og næstformand
PLOT SIG’en vælger hvert andet år en formand eller en næstformand for en periode af 2 år. Første gang vælges næstformanden for en periode af 1 år.

Formanden er ansvarlig for alle PLOT SIG'ens aktiviteter og refererer til bentleyuser.dk bestyrelse. I tilfælde af fravær eller udtrædelse varetages formandens hverv af næstformanden.

SIG møder
Der afholdes SIG-møder 2-4 gange årligt med minimum følgende dagsorden:Mødet ledes efter følgende dagsorden:

  • Præsentation af værtsfirma
  • Valg af referent
  • Godkendelse af referat
  • Dagens emne
  • Problemer og løsninger
  • Næste mødeemne, dato, tid og sted
  • Eventuelt

Referat, med tidspunkt og sted for næste møde, udsendes senest 3 uger efter mødet.

Vedtægtsændringer
Ved ændring af vedtægter for PLOT SIG'en har hvert medlemsfirma én stemme. Vedtægtsændringer kræver dog 2/3 flertal af deltagende firmarepræsentanter. Vedtægtsændringer skal varsles med mindst 6 måneder, dog ikke ændringer grundet ændringer i bentleyuser.dk vedtægter eller organisation.

Arbejdsgrupper
Arbejdsgrupper kan nedsættes efter behov med reference til PLOT SIG'ens formand. Deltagelse i arbejdsgrupper finansieres af deltagende firmaer.

Web-side
Der oprettes og vedligeholdes en Web-side for PLOT SIG'en. Web-siden skal indeholde:

  • Formål for PLOT SIG'en
  • Formanden og næstformandens navn og adresse
  • Deltagerliste
  • Referater og mødeindkaldelse
  • Opslagstavle for deltagere og bentleyuser.dk.


 

© DIB2005 - Kontakt webmaster vedr. spørgsmål eller kommentarer.