Fællesrejse til ”YII 2019”, Singapore, d. 21.-24. oktober 2019

Fællesrejse til ” The Year in Infrastructure/YII 2019”, Singapore, d.21.-24.oktober 2019

"The Year in Infrastructure 2019" er en konference, hvor der både er mulighed for at høre de sidste nyheder, deltage i diverse sessions og workshops - og møde nogle af Bentleys strategiske partnere – og bestyrelsen har derfor valgt at lade årets fællesrejse gå hertil.

Du kan læse mere om "The Year in Infrastructure 2019" her: https://yii.bentley.com/

Ud over de skemalagte dage på konferencen, vil vi som tidligere år forsøge at arrangere møder med Bentleys repræsentanter i forbindelse med konferencen. Ved møderne vil vore SIG'formænd deltage - og dagsordenen vil dels være drøftelse af udviklingstendenser på området, dels de faglige spørgsmål, som vore medlemmer ønsker svar på.

Rejseplanen planlægges som følger:

  • Afgang fra København lørdag den 19. oktober 2019 kl. 12.20 med Singapore Airlines
  • Ankomst til Singapore søndag den 20.oktober tidligt om morgen. Vi bliver hentet i lufthavne og kørt til vores hotel. Der er ikke sat navn på vores hotel endnu, men hotellet vil ligge inden for gåafstand fra konferencehotellet – Marina Bay Sands, Singapore.
  • Søndag eftermiddag/aften fælles Tour (f.eks. guided Walking Tour, Food tasting Tour, fælles middag og lign.)
  • Konference mandag-torsdag. Se konferenceprogram på https://yii.bentley.com/
  • Mandag aften: Fællesmiddag med foreningen og udvalgte Bentley repræsentanter
  • Tirsdag aften: Welcome Reception
  • Onsdag aften: SIG møder med Bentley repræsentanter
  • Torsdag aften: YII Awards Dinner
  • Fredag den 25.oktober 2019 er formiddagen og eftermiddagen til fri benyttelse. Om aften mødes vi til en Private Marina Bay Night tour
  • Hjemrejse lørdag den 26. oktober 2019 kl. 23.50 med Singapore Airlines. Ankomst i Danmark igen søndag den 27.oktober tidligt om morgen

Vi estimerer rejseprisen til ca. 24-25.000 kr. per person og hertil skal lægges særskilt konference gebyr, der afregnes direkte med Bentley. Husk derfor også selv at tilmelde dig selve konferencen på https://yii.bentley.com/

Bentley har en Early Bird Discount for registrering til konferencen som netop er forlænget til 31.juli 2019. Herefter er det normal price

Hvis du ikke har deltaget i foreningens fællesrejser tidligere, kan du få et indtryk af oplevelsen og udbyttet ved at læse nogle af de mange rejserapporter fra tidligere deltagere på foreningens hjemmeside under //foreningen/internationalt/ - http://bentleyuser.dk/node/20

Vi håber, at mange af jer har lyst og mulighed for at tage med på årets fællesrejse

Vi kommer snarest med et mere detaljeret rejseprogram, men overvejer du at deltage, så giv meget gerne en hurtig interesse-tilkendegivelse, så vi kan vurdere, hvor mange deltagere, vi kan forvente. Såfremt du ønsker at deltage, så send venligst en tilkendegivelse hurtigst muligt og senest 18.juli 2019 til Michael Jepsen, Formand hensyn til reservation af fly- og hotelplads. Såfremt der 18.juli er for få der har tilmeldt sig foreningens fællesrejse tages der forbehold for at det kan blive nødvendig at aflyse denne fællesrejse

 

Med venlig hilsen

På vegne af bentleyuser.dk bestyrelsen

Michael Jepsen